Tel. +371 27363616    E-pasts: info@saujapavasara.lv  Adrese: Lielā iela 26, Mārupe

Viss, kas Tev jāzina, lai augoša eglīte podiņā priecētu gan šajos, gan nākamajos svētkos!

Interese par podos audzētām eglītēm ar katru gadu kļūst lielāka un iemesli ir dažādi – podā augoša eglīte nebirdinās tik daudz skuju, kā arī kociņa dzīve būs ilga un tas priecēs daudzus gadus. Mūsuprāt, tas ir ilgtspējīgs veids, kā kopt svētku tradīcijas, vienlaikus saudzīgi un atbildīgi izturoties pret mūsu apkārtējo vidi.

Kā izvēlēties eglīti podā un kā par to parūpeties arī pēc svētkiem:

? Kas jāņem vērā izvēloties podā audzētu svētku egli?
Pirms iegādājies eglīti podā, pārliecinies, ka tā ir augusi podiņā, nevis pirms svētkiem nevīžīgi izrakta un ievietota tajā. Eglītes ar bojātu vai nepilnīgu sakņu sistēmas, pārstādot, visticamāk neieaugs un ies bojā. Podā audzētas eglītes ir neliela izmēra un, ja to nedaudz pacilā, redzama cieša sakņu sistēma. Taču, lai eglīte lieki nebūtu jātraucē, izvēlies uzticamu tirgotāju. Tāpat izvēlies mūsu klimatiskajiem apstāķliem piemērotu egles sugu – tādas ir mūsu veikaliņā pieejamās Nordmaņa baltegles (abies nordmanniana) un sudrabegles, jeb asās egles (picea pungens).

? Kā sagatavot savu eglīti dzīvei iekštelpās?
Kad kuplākā eglīte izvēlēta un atvesta mājās, novieto to dārzā zem nojumes, škūnītī vai garāžā. Ļauj tai nedaudz atpūsties no ceļojuma un labi padzirdi to. Vislabāk, ja eglīti atstāj vēsākā telpā uz visu diennakti, pie iekštelpu temperatūras pieradini pamazām un, pirms nešanas iekštelpās, to maigi, bet kārtīgi sapurini, tā atbrīvojoties no liekajām skujām.

? Kā par eglīti rūpēties svētku laikā?
Eglīte ir centrālā svētku rota, meklējot tai vietu savā mājā, izvēlies to novietot pēc iespējas talāk no radiatoriem, kamīna, taču arī pietiekami gaišā vietā. Podiņā audzētas eglītes regulāri ir jālaista, bet nedrīkst arī tās pārlaistīt, tad sakne nopūs. Ja iekaltēsi, tad skujas paliks brūnas un nobirs. Podā audzētu eglīti iekštelpās nevajadzētu turēt ilgāk par 10-12 dienām.

? Kā eglīti pārstādīt pēc svētkiem?
Pēc svētkiem eglīti pārvieto uz vēsākām telpām (šķūnītis, garāža, veranda) – jo īsāks iekštelpās pavadītais laiks, jo labāk. Ik pa laikam eglīti aplaisti (bet nepārlaisti). Eglīti pārstādīt no podiņa augsnē varēs pavasarī, kad zeme būs atsalusi, tāpēc tā pareizi jāuztur līdz stādīšanas brīdim. Populārākās egļu šķirnes labi pielāgojas augšanai dažādās augsnēs, tāpēc nebūs grūti atrast piemērotu vietu Tavā dārzā, bet ņem vērā, ka no mazas eglītes izaugs brangs koks. Vairāk par praktisko vietas izvēli un stādīšanas procesu lasi šeit.

Protams, eglīti vari turpināt audzēt podiņā, taču to labāk turēt ārā, uz balkona vai verandas. Šādā gadījumā kociņu katru gadu nepieciešams pārstādīt lielākā podiņā.

Tas arī viss, kas jāņem vērā, lai eglīte priecētu Tevi un Tavus mīļos šajos un nākamajos svētkos! Ļauj īstam, zaļam un smaržīgam kociņam kļūt par vēl vienu svētku prieka avotu! Ja ģimenē aug bērni – šī ir iespēja parādīt, ka eglītes dzīve turpinās arī pēc svētkiem un jau nākamajos Ziemassvētkos to atkal rotāt ar košām lampiņu virtenēm ārā. Bērniem būs interesanti vērot un dokumentēt, cik ļoti eglīte paaugusies gada laikā un to vari pārvērst jautrā svētku fotosesijā!

? Lai Tev skaisti un gaiši svētki!